مناجات خواجه عبدالله انصاری

مناجات نامه و الهی نامه

نام خواجه عبد الله انصاری یاد آور سوز و عشق نوستالژیک انسانی است که نی وجودش در تب و تاب نیستان وجود سرمدی بی خود و سرمست گشته و فغان بر آورده ؛ او از هنگامی که خود را شناخت ، در ذات اقدس محبوب ، خویش را غرقه ساخت . مدتی را تحت تعلیم شیخ ابو عبد الله طایی و امام یحیی شبانی به تلمذ پرداخت . اما این قیل و مقال مدرسه او را راضی نمی داشت : « در اوایل تحصیل می جستم دلایل تفضیل و در طلب مجمل ، اوقات نمی بود و محمل نشسته بودم در مدرسه ، و در سر هوس هزار وسوسه …»

سر انجام هنگامی که موفق به دیدار شیخ ابوالحسن خرقانی می شود ، از درس و مشق بر می گذرد و به اقلیم بی کران عشق و محبت پای می گذارد . مراد دیگر او شیخ ابو سعید ابی الخیر بوده است که وی را در وادی حیرت یار بود و رهنما خواجه عبد الله انصاری در سال ۳۹۶ هجری قمری در کهن دز واقع در ناحیه طوس از منطقه وسیع هرات متولد گردید و سرانجام در ۴۸۱ هجری قمری در محل تولد خود به مقصود و معبودش رسید .

خداوندا ! یادت چو کنم که تو خود در یادی ! و رهی را از فراموشی فریادی ! یادی و یادگاری و در یافتن خود یاری ! خداوندا ! هر که در تو رسید غمان وی برسید هر که تو را دید ، جان وی بخندید . بنازتر از ذاکران تو در دو گیتی کیست ؟ و بنده را اولی تر از شادی تو چیست ؟ ای مسکین ! تو خود یاد کرد و یادداشت وی ، چو شناسی ؟ سفر نکرده منزل ، چه دانی ؟ دوست ندیده از نام و نشان وی چه خبر داری ؟

کتاب مناجات خواجه عبدالله انصاری در ۲۱۶ صفحه ، قطع وزیری ، جلد سلفون

نویسنده : خواجه عبد الله انصاری انتشارات : آشیانه برتر ، یاقوت سپاهان ، کتابسرای سلام

نویسنده /نویسندگان خواجه عبدالله انصاری
ناشر انتشارات آشیانه برتر
موضوع مناجات نامه
تعداد جلد 1 جلدی
نوع چاپ سیاه و سفید
قطع وزیری
تعداد صفحات 216 صفحه
نوع جلد سلفون
تاریخ ثبت مطلب / بروز رسانی 14 آذر 1394