گزارش مشکل
خط تماس

خط تماس


امتیاز : 5/5 از مجموع 2914 رای
تاریخ آخرین بروز رسانی : دوم ,بهمن ساعت 11:14
قیمت ۹,۰۰۰ تومان

توضیحات

خاطرات و زندگی شهید کاظمی در قالب رمان
درباره کتاب:
عنوان : خط تماس
نویسنده : محمدرضا بایرامی
شابک : 4-5-94646 -600-978
ناشر : نشر فاتحان/ با همکاری کنگره سرداران و 2500 شهید شهرستان نجف آباد
قطع : رقعی
نوع جلد : شومیز
تعداد صفحات : 252 صفحه
نوبت چاپ : اول/ پاییز 1393
شمارگان : 3000 نسخه

«خط تماس»، روایت دو روز پایانی زندگی پرافتخار سردار شهید حاج احمد کاظمی است که بایرامی با ظرافتی قابل تامل از این دو روز که شاید اتفاق ویژه ای در آن رخ نداده باشد داستانی 251 صفحه ای ساخته که نه تنها خواننده را خسته نمی کند بلکه برای رسیدن به آخرین صفحه و حادثه ای که وی از آن با خبر است مشتاق تر می شود.

این اشتیاق ریشه در نحوه و لحن بایرامی دارد، وی از حادثه ای که فرجامش بر خواننده (در صورتی که خواننده با سرگذشت شهید کاظمی آشنا باشد) آ شکار است اثری در خور توجه خلق کرده است.

وی در این رمان که زمان اصلی آن خطی است، رفت و آمدهای زمانی را ایجاد کرده و خواننده را به دل خاطرات شهید کاظمی برده و غیر مستقیم شخصیت شهید کاظمی و مسیری که این شهید والا مقام برای دستیابی به آن طی کرده را با استفاده از شکست در زمان اصلی برای مخاطب روایت می کند.

شاید از این جهت بتوان گفت که این کتاب یک تاریخ شفاهی یا زندگی نامه صرف نیست زیرا بایرامی قدرت تخیل خود را در کنار قوت خیال مخاطب به کار بسته و با استفاده از آنها مطالبی را خلق کرده که برخی شاید در عالم واقع وجود نداشته و یا کسی از آنها با خبر نباشد(حدیث نفس شهید کاظمی با خودش یا خلوت های وی از این دست است) ولی هیچکدام از متن اصلی که خاطرات راوی کتاب است بیرون نزده و موجب برهم خوردن یکپارچگی متن نشده است.

شخصیت هایی که در این اثر به خواننده معرفی می شود و شاید وی را مشتاق کند تا در ارتباط با آنها مطالعه داشته باشد از دیگر نقاط قوت «خط تماس» است. شهید خرازی، شهیدان مهدی و حمید باکری و … از جمله این شهدا است.

نحوه بیان و لحنی که بایرامی برای روایت خاطرات و موقعیت ها استفاده کرده دلنشین است و موجب خستگی خواننده نمی شود. استفاده از رفت و برگشت های زمانی به قدری خوب از آب درآمده که خواننده متوجه آن نخواهد شد. این مسئله حتی در نمایان کردن شخصیت اصلی یعنی شهید کاظمی نیز لحاظ شده و خواننده کمتر نامی از شهید کاظمی را خواهید دید و جرعه جرعه پی به شخصیت اصلی می برد.